پکتیایی ها و رمضان آغشته با خون !

نویسنده: جیلانی خان
ترجمه: وحید روستایی
اشرف غنی، اسدالله خالد و حمدالله محب پس از بمبارد و چپاول مناطق خود (لوگر، غزنی و ننگرهار)، اکنون توجه خود را به سوی “لوی پکتیا” عطف نموده اند. هر شب کماندوها، ضربتی ها و دیگر قاتلانِ مفکرِ بی رحم توسط طیارات به منطقه می آیند و در قریه های پکتیا و پکتیکا چاپه میزنند و مردم را در خانه های خود به شهادت میرسانند.
این چندمین روز است که از ولایت پکتیکا خبرهای قتل و وحشت به گوش میرسد. روز گذشته ظالمان در قریه “میامی وزیرو” در منطقۀ “رخه” ولسوالی برمل چاپه زدند و به شمول 3 کودک و 3 خانم 18 نفر مردم بی گناه قریه را شهید ساختند. تا هنوز خون مردم “وزیرو”یی ولسوالی برمل نخشکیده بود که عصر دوشنبه طیارۀ بی پیلوت امریکایی در منطقۀ “ماستوی” همین ولسوالی موتر نوع داتسن را که حامل بزرگان قومی بود و آنها به نیت حل یک قضیه راهی ولسوالی برمل بود هدف قرار داد، و درین حمله به شمول رانندۀ موتر چهار نفر از بزرگان قومی هر یک ملک کلام خان، ملک ماشوم، ملک ضمیرخان و شیرگل نیز به شهادت رسیدند.
تا هنوز مردم وحشت زدۀ “زیروک” اجساد آغشته در خون بزرگان خود را دفن نکرده بودند که ددمنشان اشرف غنی مردم منطقۀ “پیرکوت” ولسوالی ارگون را روی گلیم غم نشاندند. شب گذشته عساکر کماندو در قریۀ “دینیانی” منطقۀ “پیرکوتی” ولسوالی اورگون حمله شبانه انجام دادند، نخست به بهانۀ تلاشی چندین خانه را تاراج کردند و متعاقبا چهار فرد قریه را هر یک حاجی اول گل، دو برادر زاده هایش به نام های ثمرگل و گلاب گل، و شیرین گل را نشانه گرفتند و به شهادت رسانیدند.
شب گذشته این وحشت در پکتیکا در حالی گذشت که در ولایت همجوار، پکتیا هم ضربتی های خوست در قریۀ “اوزګوړی” ولسوالی جانی خیل چاپه زدند و دوازده نفر اهالی قریه را در خون آغشتند.
این وحشت و ددمنشی ها در حالی جریان دارد که مردم مومن و مسلمان ما ماه رحمت(رمضان) را تجلیل میکنند. مرد فقیر قریه با دهان روزه در هوای گرم کار و بار میکند و حینیکه بیگاه به خاطر استراحت به خانه بر میگردد تا چند لحظۀ بیارامد، جانوران وحشی اشرف غنی (کماندوها و ضربتی ها) به قریه ها می آیند و مردم فقیر ما را در پیش چشمان اولادهای شان به شهادت می رسانند.
روزهای دشوار، سختی ها و امتحانات دائمی نیست. ملت ما وحشت، ددمنشی و قسی القلب های بدتر ازین ها را دیده اند. ولی این رمضان آغشته به خون، وحشی های آغشته در خون قاتلِ بزرگِ ملت اشرف غنی، مظلومیت ملت و حادثات جانکاه روزانه در صفحات تاریخ و در حافظۀ جمعی ملت محفوظ خواهد ماند، که بعد ها اگر قاتل ملت(اشرف غنی) به مانند سلف خادیست خود(داکتر نجیب) مرمی باران و به چوبۀ دار بلند گردد، هیچ کسی نه تنها که برایش دل نسوزاند، بلکه برایش جزاء من جنس العمل خوانده شود.
نوت: ترجمه این مقاله با اندکی تاخیر از تاریخ نشر اصل مقاله صورت گرفته، بناء تفاوت در روزهای رویداد حادثات موجود می باشد.مترجم

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button
Close
Close
%d bloggers like this: