مارچ 21, 2019

اهداف مشخص امریکایی از روند گفتگو ها و صلح

اهداف مشخص امریکایی از روند گفتگو ها و صلح

استاد عبد الرحمن صمیم

هدف اصلی امریکایی ها از مذاکرات اینست که شکست میدان جنگ را از طریق گفتگو ها و مذاکرات به پیروزی مبدل سازند. به این معنی که مجاهدین را وادار سازند که نظام طاغوتی غربی را که بنام دموکراسی و انتخابات در کشورهای اسلامی پیاده کرده اند بپذیرند و همچو دیگران در این کان نمک، نمک شوند و در پارلمان ها پهلو به پهلو با جنایتکاران قاتل، زنان بی حیا و بی حجاب و افراد بی دین بنشینند و شریک نظام شوند. هدف اینست که به این شکل مجاهدین دیگر از نظام خلافت، حکومت دینی و اصول شریعت حرف نزنند. چه پیروزی ای دیگر از این بزرگتر برای دشمن خواهد بود که خدای ناخواسته قیادت جهاد  امروز را در پهلوی سیاف ومجددی وحکمتیار قرار دهند؟ وبه همه مردم افغانستان ثابت کنند که این جهاد نه بلکه جنگ بر سر تقسیم قدرت و کرسی بود و در آن هدف والایی و بالایی نظام اسلامی مطرح نبوده است.

بر علاوه امریکایی ها اهداف ذیل را نیز از طریق مذاکرات می خواهند بدست بیاورند:

  1. 1- آنان می خواهند با پیشنهادات خیلی مغرضانه و چرب به مجاهدین در صفوف مجاهدین درز ایجاد کنند و وحدت صف را از هم بپاشند که شاید بعضی ها قانع شوند که اگر اهداف ما به چنین آسانی و بدون خون ریزی بیشتر بدست آید، می شود که در نظام داخل شویم، و تاحدی با امریکایی ها کنار رویم و در برخی از مسائل انعطاف نشان دهیم. و طبیعی است که این موضوع منجر به تفرقه در صف خواهد گردید و خدای ناخواسته عده یی از مجاهدین به صف داعشی ها خواهد پیوستند که این هم یکی از اهداف امریکایی ها است زیرا آنان می خواهند پرچم جهاد را به دست داعشیان اجیر خویش بدهند.
  2. 2- امریکایی ها به وسیلهء گفتگو های رویارویی با مجاهدین می خواهند سطح توانمندی، صبر، صمود و استقامت مجاهدین را بیازمایند.  اگر برای شان ثابت گردد که مجاهدین علاقه مندی زیاد به صلح نشان می دهند و علامات انعطاف در گفتگوهای شان ظاهر می گردد، از آن چنان استنباط خواهند کرد که مجاهدین دیگر حوصله وتوانمندی ادامه جنگ را ندارند، خسته شده اند و استراتیژی نظامی بمبارد های وحشیانه، عملیات شبانه بر قریه ها و دهات، آن ها را وادار ساخته است تا به صلح رو بیاورند.  این سخنی است که عده زیادی از رهبران نظامی و سیاسی امریکا بر زبان می آورند و ادعا می کنند که امروز اگر طالبان با ما بر میز مذاکره نشسته اند، علت آن بمباردمان بی سابقهٔ ما است، و این دلیل کامیابی سیاست تشدید جنگ توسط امریکا است. 
  3. 3- همچنان دشمن چون می داند که در انجام کار شاید جز فرار راه دیگری ندارد بنابرین می خواهد حد اقل برخی از دست آوردهای خودرا حفظ نماید، تا اگر پا به فرار نهد، آنرا خروج مسالمت آمیز قلم داد کند.
  4. 4- خیلی ها ممکن است که این پروسه صلح را دولت امریکا برای فریب اذهان عامه در امریکا، کشور های غربی و افغانستان به راه انداخته باشد چون مردم امریکا و سیاستمداران احزاب مخالف بقای قوای امریکا در افغانستان را زیر سوال می برند و عده یی خواستار خروج آنان از افغانستان اند. بنابرین دولت امریکا با این نیرنگ خویش که نهایتا به بن بست مواجه خواهد گردید می خواهد به آنان ثابت بسازد که ما جز جنگ راه دیگری نداریم. به مردم خود می گویند که ببینید ما با طالبان مذاکره کردیم و هر نوع انعطاف ممکن را از خود نشان دادیم مگر آنان بر جنگ اصرار می ورزند و راه صلح را بر روی ما بسته اند و به این ترتیب برای چند سال دیگر بودجه نظامی برای جنگ افغانستان حاصل خواهند نمود. 
  5. 5- شاید وزارت دفاع و جنرال های امریکایی احساس خطر کنند که مبادا روزی رئیس جمهور امر خروج عساکر امریکایی را به شکل عجولانه صادر کند و برای همچو خروج احتمالی آمادگی بگیرند. مردم افغانستان در چند روز گزشته شاهد صحنهء بودند که آوازه فرمان ترمپ برای خروج نصف قوای امریکایی بالا گرفت، واین شاید نمایانگر سیاست ترمپ باشد که می خواهد کشور خود را ازین ما جرا نجات دهد، ولی شاید تا حال در مقابل جنرال های جنگجو وکمپنی های اسلحه سازی وسازمان سی آی ای که پول هنگفتی از قاچاق مواد مخدر در افغانستان به دست می آورند  بی چاره وناتوان است وحرفش جایی را نمی گیرد. مگر با وجود اینهمه، بعید نیست که روزی کاسه صبرش لبریز شود و فرمان خروج فوری قوای خویش را از افغانستان صادر نماید.  
  6. 6- یک علت دیگر حرکت عجولانه امریکایی ها بسوی صلح در این اواخر شاید کامیابی های سیاسی اخیر مجاهدین در منطقه خصوصا در پی کنفرانس های ماسکو باشد. به این معنا که امریکایی ها  می کوشند در میان مجاهدین وبرخی از قوای منطقه فضا را مکدر سازند،‌ مثلا با کوشش شان که مذاکرات در دو کشوری صورت گیرد که با قطر، ایران وروسها سر خوش ندارند شاید بخواهند مجاهدین را بی وفا وبی اعتبار نشان دهند.
  7. 7- یک امکان دیگر شاید این باشد که امریکایی ها به گفتهٔ حواریون خویش شاید پروسهء صلح را برای متهم کردن مجاهدین براه انداخته باشند تا چنان وانمود نماید که مجاهدین قدرت طلب اند ونمی خواهند با گروههای دیگر در افغانستان کنار بیایند، وبه این وسیله پاکستان را پس از بن بست مذاکرات مستقیما ویا غیر مستقیم توسط چین وکشورهای خلیج وادار بسازند که ساحه را بر فامیلهای مجاهدین تنگ کنند، ویا در بدل یک سلسله امتیازات دست به اعمال سالهای ۲۰۰۲ وبعد از آن بزنند. به این شکل آنان می توانند باعث ایذا واذیت مجاهدین شوند که مجاهدین باید درین باره تدابیر احتیاطی شدید روی دست داشته باشند. 

Related posts

Leave a Reply

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *